Svet-Stranek.cz
zakynthos.diskutuje.cz
ŘECKO  2010

OSTROV VŮNÍ:zakynthos.diskutuje.cz

OSTROV VŮNÍ

Průzračné, čisté a teplé moře, které září několika modrými odstíny, dává tomuto ostrovu kouzelnou atmosféru. Projděte se olivovými a citrusovými háji, objevte nádherné přírodní scenerie a nasajte vůni tohoto krásného mytologického místa.

TABULKA TEPLOT IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI.
Teplota vzduchu °C 19 23 28 31 31 28 23 19
Teplota vody °C 16 19 21 23 24 23 20 16

Ostrov Zakynthos, který Benátčané nazývali „Květinou východu“, je třetím největším ostrovem Jónského souostroví. Patří k nejzelenějším místům Řecka a to díky vyšším celoročním srážkám. Je to nejjižnější ostrov z Jónských ostrovů a leží ve vzdálenosti 16 km od poloostrova Peloponés. Díky svým klimatickým podmínkám a díky mělkému a čistému moři je Zakynthos ideální pro dovolenou i s malými dětmi. V mytologii se dokonce praví, že bohyně lovu Artemis a bůh světla a věštby Apollon trávili svůj volný čas právě na tomto ostrově. Díky geologickým změnám způsobeným v dávných dobách zemětřeseními je ostrov z velké části zalesněný a hornatý. Západní pobřeží je tvořeno vysokými skalními útesy, malebnými zátokami, ostrůvky a jeskyněmi. Nejznámější z nich jsou „Modré jeskyně“ na severním mysu Skinari, ve kterých je zářivě modrá voda, jakoby fosforeskující a vycházející odněkud z hloubi moře. U jihovýchodního cípu ostrova je největší hloubka moře v celém Středomoří – tzv. „Inousská propadlina”, která je hluboká 4 500 m. Na východním pobřeží se vám naopak otevírá nádherný pohled na nekonečné olivové a citrusové háje, úrodné nížiny, které jsou lemovány písečnými plážemi. Na jihu ostrova se rozkládají pláže zátoky Laganas, které lákají nejen turisty, ale i mořské želvy Caretta-Caretta. Při návštěvě ostrova Zakynthos by zajisté neměla být opomenuta nádherná přírodní scenérie – pláž ztroskotání Navagio. Před dvaceti lety zde ztroskotala pašerácká loď vezoucí cigarety. Loď byla příbojem vržena na toto místo, kam jediný možný přístup je právě lodí. Nádherné pohledy na ostrov se vám odkryjí od majáku na Keri při západu slunce. Zkrátka ostrov Zakynthos vám nabídne vše, na co jen můžete pomyslet.

Zakynthos – hlavní město ostrova
Hlavní město a přístav ostrova, které má kolem 12 000 obyvatel se rozkládá na svazích kopců pod zbytky benátské pevnosti Kastro. Z nich je úžasný panoramatický pohled na celý Zakynthos a okolní moře.Původně mělo hlavní město Zakynthos desítky kostelů a benátských domů, ale kvůli zemětřesení se jich dochovala jen hrstka. K nejzajímavějším dochovaným kostelům patří kostel Agios Nikolaos a kostel Agios Dionisio. Budovy a domky mají charakteristickou okrovou barvu a lodžie s benátskými oblouky. Nenechte si ujít procházku přístavní ulicí nebo obchodním centrem s malebnými arkádami a určitě navštivte muzeum se sbírkami byzantského malířství. Nejrušnější život objevíte zřejmě na náměstí sv. Marka. Naopak přemítat v klidu můžete v malých tichých uličkách, lemovaných starými domy se zahrádkami plnými jasmínů.

Laganas
Laganas najdete na jihovýchodě ostrova a je největší a nejrušnější turistické letovisko ostrova u pětikilometrové pláže s jemným pískem a průzračně čistým a teplým mořem. Pozvolný vstup do moře je ideální i pro koupání malých dětí. Můžete si také pronajmout za poplatek lehátka a slunečníky. Z Laganas můžete podniknout výlet do hlavního města Zakynthos místním autobusem, který jezdí několikrát denně. V městečku Laganas najdete nespočet taveren s typickou řeckou kuchyní nebo restaurací s mezinárodními pokrmy. Hlavní třída letoviska je velmi oblíbeným a populárním místem nočního života a zábavy jak zahraničních turistů, tak i místních obyvatel. Nachází se zde řada barů, klubů, diskoték a samozřejmě také spousta obchodů. Přesto vám nabízíme ubytování na klidných místech, odkud to není nikam daleko – ani do centra, ani na pláž. Doporučujeme všem klientům, kteří vyhledávají rušnější dovolenou a noční zábavu.

Kalamaki
Prázdninové letovisko Kalamaki se nachází ve východní části zálivu Laganas. Toto letovisko se pyšní nejdelší písečnou pláží na ostrově. Průzračné a mělké moře, krásná a čistá pláž (v noci je zavřena kvůli želvám) činí toto středisko ideálním místem dovolené pro rodiny s dětmi. Pláž není přesycena lehátky a slunečníky, což ji činí velmi oblíbenou mezi našimi klienty. Letovisko se stále rozrůstá a už nyní vám nabízí spoustu příležitostí k zábavě. V jeho centru se nachází řada restaurací, barů a obchodů, půjčovny aut, motorek a bankomat. Velmi jednoduše se můžete dostat místním autobusem do hlavního města Zakynthos, které je vzdáleno 5 km. Autobus jezdí také do sousedního letoviska Laganas. Letovisko je vhodné pro všechny, kteří vyhledávají klidnější dovolenou a pro rodiny s dětmi.

Planos/Tsilivi
Letoviska Planos/Tsilivi se nachází na východním pobřeží ostrova, cca 5 km od města Zakynthos. Jsou to příjemná prázdninová střediska, která patří k favoritům mezi našimi klienty. Je zde krásná dlouhá pláž s možností vodních sportů a se sprchami. Místo nabízí ideální podmínky pro rodinnou rekreaci. V centru Planos/Tsilivi naleznete řadu obchůdků, taveren, kaváren a barů, které lákají k večernímu posezení a zábavě. Je zde také lékárna, internetová kavárna a bankomat. Ideální pro strávení příjemné dovolené. Doporučujeme všem klientům.

Tragaki
Menší letovisko Tragaki je známé zejména díky nekonečným vinicím, alejím ovocných stromů i olivových hájů. Krajina je bohatá na zeleň a dodává oblasti romantický ráz. Tragaki se nachází se cca 2 km od letovisek Planos/Tsilivi a je vhodné zejména pro milovníky romantické a klidné dovolené. V okolí můžete navštívit např. starý klášter a výstavu tradiční hrnčířské tvorby, ale také řadu barů, taveren a vyhlášených restaurací, kde vám připraví nejlepší pokrmy z čerstvých ryb a mnoho jiných specialit řecké kuchyně. Na pláži si kromě koupání v průzračném moři s pozvolným vstupem do moře, můžete vyzkoušet i řadu vodních sportů.

Kypseli
Velmi pěkné malé městečko Kypseli se nachází cca 4 km severně od centra Tsilivi. Krajina v Kypseli je typická svou neporušenou přírodou. Zde naleznete ničím nerušený klid uprostřed olivových hájů a užijete se koupání v průzračném moři, které omývá bezpočet oblázkovo-písčitých pláží v romantických zátokách a je vhodné i ke šnorchlování. Několik taveren, restaurací a barů v centru městečka vás uvítá tradiční přátelskou atmosférou.

VZDÁLENOSTI LETOVISEK OD LETIŠTI:
Laganas 5 km Tragaki 12 km
Kalamaki 2 km Kypseli 14 km
Planos/Tsilivi 10 km Hlavní město Zakynthos 2 km

Chráněné želvy Caretta-Caretta
Největší atrakcí ostrova jsou mořské želvy Caretta-Caretta, které patří k ohroženému druhu. Dospělí jedinci dosahují velikosti až 1 m a váží až 150 kg. Želvy připlouvají k plážím zátoky v období od června do začátku srpna, aby do písku nakladly vajíčka. Během sezóny se podél šesti pláží v zálivu Laganas objeví v průměru asi 1 300 hnízd. Přibližně od poloviny srpna na svět přicházejí malé želvičky, které při troše štěstí můžete z dálky pozorovat na jejich první životní cestě z hnízda do moře. Některé pláže zátoky Laganas patří k chráněnému mořskému parku, a proto zde platí určitá vládní opatření na ochranu želv, jako například zákaz motorizovaných vodních sportů, vpichování slunečníků do písku v určitých oblastech a vyklizení pláží mezi západem a východem slunce. Pohyb želv na plážích monitorují ochránci přírody. Také letiště se na noc z tohoto důvodu zavírá. Písečné pláže zálivu Laganas (především letovisko Kalamaki) patří mezi hlavní hnízdiště chráněných mořských želv Caretta-Caretta, které na pláže kladou vajíčka. Tyto pláže patří pod ochranu přírodního mořského parku. Prosíme také vás, abyste ochraňovali hnízda tohoto ohroženého druhu a respektovali místní vyhlášky a nařízení.